Filmografia PAU Cultura Audiovisual

Els responsables del disseny de les PAU (Proves d’accés a la universitat) recomanen als alumnes de Cultura Audiovisual de batxillerat (1r i 2n) el visionat de les següents pel·lícules per a la preparació d’aquestes.

Aquest llistat s’estructura en tres parts: una primera respon a l’elecció de 12 pel·lícules que van fer 117 crítics de cinema de 26 països diferents el 1958; la segona, 4-5 recomanacions de cadascun dels principals moviments i/o corrents cinematogràfiques de la història del cinema; i per últim, la tercera, 4-5 pel·lícules representatives de cadascun dels gèneres cinematogràfics.

Trobareu un llistat original clicant aquí, o bé podeu consultar-lo a continuació.

“L‘any 1958 i amb motiu de l ‘Exposició Internacional de Brussel·les (la primera exposició internacional des de l’acabament de la II Guerra Mundial) es van reunir 117 crítics de cinema de 26 països per triar les 12 millors pel·lícules de la història del cinema. Són aquestes”:

1. Bronenosets Potyomkin / El cuirassat Potiomkin (Sergei M. Eisenstein, 1925)
2. The gold rush / La quimera de l’or (Charles Chaplin, 1925)
3. Ladri di biciclette / El lladre de bicicletes (Vittorio de Sica, 1948)
4. La passion de Jeanne d’Arc / La passió de Joana d’ Arc (Carl Theodor Dreyer, 1928)
5. La grande ilussion / La gran il·lusió (Jean Renoir, 1937)
6. Greed / Avarícia (Erich Von Stroheim, 1924)
7. Intolerance / Intolerància (David W. Griffith, 1924)
8. Mat / La mare (Vsevolod Pudovkin, 1926)
9. Citizen Kane / Ciutadà Kane (Orson Welles, 1940)
10. Zemlya / La terra (Aleksandr Dovjenko, 1930)
11. Der letze mann / L’últim home (Friedrich W. Murnau, 1924)
12. Das cabinet des Dr. Caligari / El gabinet del Dr. Caligari (Robert Wiene, 1919)

  • MOVIMENTS CINEMATOGRÀFICS

Cinema soviètic:
Oktyabr / Octubre (S. M. Eisenstein, 1925)
Konets Sankt-Peterburga / La fi de Sant Petersburg (Vsevolod Pudovkin, 1927)
Bronenosets Potyomkin / El cuirassat Potiomkin (Sergei M. Eisenstein, 1925)
Mat / La mare ( Vsevolod Pudovkin, 1926)

Surrealisme:
Un Chien Andalou / Un gos andalús (Luís Buñuel i Salvador Dalí, 1929)
Entr’acte / Entreacte (René Clair, 1924)
L’étoile de mer / L’estrella de mar (Man Ray, 1928)
La sang d’un poète / La sang d’un poeta (Jean Cocteau, 1932)

Expressionisme:
Metropolis / Metropolis (Fritz Lang, 1926)
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens / Nosferatu (F.W.Murnau, 1922)
Das Kabinet des Dr. Caligari / El gabinet del Dr. Caligari (Robert Wiene, 1919)
Der Golem, wie er in die Welt kam / El Gòlem (Paul Wegener, Carl Boese, 1920)

Neorrealisme:
Roma, città aperta / Roma, ciutat oberta (Roberto Rossellini, 1945)
Sciuscià (Vittorio De Sica, 1946)
Ladri di biciclette / El lladre de bicicletes (Vittorio de Sica, 1948)
La terra trema / La terra tremola (Luchino Visconti, 1948)

Nouvelle vague i free cinema:
À bout de soufflé (Jean-Luc Godard, 1959)
Bande à part (Jean-Luc Godard, 1964)
Les quatre cents coups / Els 400 cops (François Truffaut, 1959)
The Loneliness of The Long Distance Runner / La soledat del corredor de fons (Tony
Richardson, 1962)

Cinema d’Autor:
Amarcord (Federico Fellini, 1973)
Andrey Rubliov/ Andrei Rubliov (Andrey Tarkovskiy, 1966)
Smultronstället / Maduixes silvestres (Ingmar Bergman, 1957)
La nuit américaine/ La nit americana (François Truffaut, 1973)
Der Amerikanischke Freund/ L’amic americà (Wim Wenders, 1977)
Eraserhead/ Cap esborrador (David Lynch, 1977)
Zelig (Woody Allen, 1983)
The Pillow Book (Peter Greenaway, 1996)

Dogma 95:
Idionterne (Lars von Trier, 1998)
Festen (Thomas Vinterberg, 1998)

Cinema espanyol:
Bienvenido Mr Marshall (Luis García Berlanga, 1953)
Muerte de un ciclista (Juan Antonio Bardem, 1955)
El espíritu de la colmena (Víctor Erice, 1973)
Mujeres al borde de un ataque de nervios (Pedro Almodóvar, 1988)
El día de la bestia (Álex de la Iglesia, 1995)
Los lunes al sol (Fernando León de Aranoa, 2002)
[REC] (Jaume Balagueró, Paco Plaza, 2007)
Blancanieves (Pablo Berger, 2012)
Panorama actual del cinema català: Premis Gaudí
El pallasso i el führer (Eduard Cortés, 2007)
El cant dels ocells (Albert Serra, 2008)
Bucarest, la memòria perduda (Albert Solé Bruset, 2008)
Tres dies amb la família (Mar Coll, 2010)
Los condenados (Isaki Lacuesta, 2009)
Pa negre (Agustí Villalonga, 2010)
Bicicleta, cullera, poma (Carles Bosch, 2010)

  • GÈNERES CINEMATOGRÀFICS

Cinema fantàstic:
King Kong / King Kong (Arthur C. Schoedsack y Merian C. Cooper, 1933)
Jason and the argonauts (Don Chaffey, 1963)
Conan the Barbarian (John Milius, 1982)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring / El Senyor dels anells: La comunitat de
l’anell (Peter Jackson, 2001)

Terror:
Frankenstein (James Whale, 1931)
Alien (Ridley Scott, 1979)
The Shining / La Resplendor (Stanley Kubrick, 1980)
Ringu/ The Ring (El cercle) (Hideo Nakata, 1998)

Ciència-ficció: 
Llistat de pel·lícules. Cultura audiovisual PAU Pàgina 3 de 4
2001 a Space Odyssey / 2001: una odissea de l’espai (Stanley Kubrick, 1968)
Star Wars / La guerra de les galaxies (George Lucas, 1977)
Blade Runner (Ridley Scott, 1982)
Matrix (germans Wachowski, 1999)

Cinema negre/ thriller:
The Big Sleep / El son etern (Howard Hawks, 1946)
The Third Man / El tercer home (Carol Reed, 1949)
Pulp fiction (Quentin Tarantino, 1994)
Sin City (Frank Miller’s Sin City) (Robert Rodriguez, Quentin Tarantino, Frank Miller, 2005)

Cinema bèl·lic:
Paths of Glory (Stanley Kubrick, 1957)
Apocalypse Now (Francis Ford Coppola, 1979)
Saving Private Ryan / Salveu el soldat Ryan (Steven Spielberg, 1998)
Black Hawk Down / Balck Hawk abatut (Ridley Scott, 2001)

Comèdia:
A Night at The Opera / Una nit a l’òpera (Sam Wood, 1935)
Monty Python’s The Life of Brian /La vida de Bryan (Terry Jones, 1979)
As Good As It Gets / Millor… imposible (James L. Brooks, 1997)
Airplane / Aterra com puguis (Jim Abrahams, Jerry Zucker, David Zucker, 1980)

Melodrama:
Casablanca (Michael Curtiz, 1942)
Love Story (Arthur Hiller, 1970)
Out of Africa/ Memories d’Africa (Sidney Pollack, 1985)
The Piano (Jane Campion, 1993)

Western:
The Searchers/ Centaures del desert (John Ford, 1956)
Rio Bravo (Howard Hawks, 1959)
Per Qualche Dollari in Piú/ La mort tenia un preu (Sergio Leone, 1965)
Unforgiven/ Sense perdó (Clint Eastwood, 1992)

Musical:
Singing In The Rain/ Cantant sota la pluja (Stanley Donen y Gene Kelly, 1952)
Cabaret (Bob Fosse, 1972)
The Blues Brothers (John Landis, 1980)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Tim Burton, 2007)

Documental:
Berlin, die sinfonie der grosstadt (Walther Ruttmann, 1927)
Nanook Of The North / Nanook l’esquimal (Robert Flaherty, 1922)
Chelovek s kino-apparatom / L’home amb la càmera (Dziga Vertov 1929)
Bowling for Columbine (Michael Moore, 2002)

Animació:
Fantasia (James Algar, Samuel Armstrong, Ford Beebe Jr., Norman Ferguson, Jim
Handley, T. Hee, Wilfred Jackson, Hamilton Luske, Bill Roberts, Paul Satterfield, Ben
Sharpsteen, 1940)
Toy Story (John Lasseter, 1995)
Mononoke- Hime / La princesa Mononoke (Hayao Miyazaki, 1997)
Frankenweenie (Tim Burton, 2012)

Històric:
La passion de Jeanne d’Arc/ La passió de Joana d’ Arc (Carl Theodor Dreyer, 1928)
¡Viva Zapata! (Elia Kazan, 1952)
Spartacus (Stanley Kubrick, 1960)
Amadeus (Milos Forman, 1984)

Acció / aventura:
From Russia with love / Des de Rusia amb amor (Terence Young, 1963)
The Man Who Would Be King / L’home que va poder regnar (John Huston, 1975)
Die Hard (John McTiernan, 1988)
Kill Bill: Volume 1 (Quentin Tarantino, 2003)

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google photo

Esteu comentant fent servir el compte Google. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s